Gminę zamieszkuje 15.132 mieszkańców, z czego miasto Lidzbark liczy 8.622 osób (dane na dzień 31.12.2003r). Powierzchnia gminy wynosi 25.567 ha, z tego tereny leśne zajmują 11.640 ha, a wody powierzchniowe 106,6 ha.Ogółem na terenie gminy znajduje się 10 jezior oraz 4 rzeki. Gmina dzieli się administracyjnie na 24 sołectwa.Na terenie gminy znajdują się dwa parki krajobrazowe: Welski Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Ogromnym skarbem okolic Lidzbarka są jeziora. Ich położenie, urozmaicone brzegi i zatoki przyciągają nie tylko turystów, inspirują także artystów.Tereny te znakomicie nadają się do organizacji wycieczek pieszych, rowerowych oraz spływów kajakowych.

Lidzbark to miasto położone nad Jeziorem Lidzbarskim i rzeką Wel, na szlaku historycznym zwanym "Grunwaldzkim". Miasto wraz z parafią założono w 1301 r., w historycznych

granicach dawnej ziemi michałowskiej. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od dawnej osady słowiańskiej Ludbarc - LUD i BARC, co oznaczało, że jej mieszkańcy żyli ze zbierania miodu pszczelego w okolicznych lasach. Prawdopodobnie byli oni ludem bartnikow lub pszczelarzy. Pierwsza pisemnie utrwalona nazwa miasta pochodzi z dokumentów zakonnych i brzmi Lautenburg. Herb Lidzbarka przedstawia żółtą głowę jednorożca na błękitnym tle.

Od 1997 r. patronem miasta jest św. Wojciech. Malownicze położenie, bliskość jezior i dużego kompleksu leśnego, zabytkowy układ urbanistyczny, estetyka i kameralność małego miasteczka stwarzają dobre warunki do wypoczynku. Istniejące układy komunikacyjne drogami krajowymi zapewniają połączenie ze stolicą i innymi miastami wojewódzkimi. Lidzbark posiada dogodne połączenie kolejowe z węzłami kolejowymi w Działdowie i Brodnicy.

Wielcy i sławni w Lidzbarku

1410r. – król Władysław Jagiełło
1576r. – król Stefan Batory
1628r. – król szwedzki Gustaw II Adolf
1813r. – car Aleksander I
1914r. – gen. Paul von Hindenburg
1920r. – gen. Józef Haller
1921r. – marszałek Józef Piłsudski
1924r. – prezydent Stanisław Wojciechowski
1939r. – gen. Władysław Anders
1996r. - biskup Jan Chrapek

(Fot. K-n-n~commonswiki, praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0)